WARSZAWA: 22:10 | LONDYN 20:10 | NEW YORK 15:10 | TOKIO 05:10

Rok 2018: to był bardzo dobry rok dla Polskiego LNG

Dodano: 01 lut 2019, 10:24

Miniony rok był okresem wzmożonej pracy w Polskim LNG. Przyczyniło się to do doskonałych wyników Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz terminowej realizacji Programu Ekspansji Terminala LNG. W ramach tej ostatniej inicjatywy, pod koniec 2018 roku firma uruchomiła dwie procedury przetargowe na opracowanie tzw. części lądowej (dodatkowa instalacja regazyfikacji, trzeci zbiornik LNG i system przeładunku LNG-do toru) oraz część offshore obejmującej budowę dodatkowego pomostu.
Dodatkowe instalacje regazyfikacji pozwolą na zwiększenie nominalnej zdolności regazyfikacji terminalu do 7,5 mld m3 rocznie. Trzeci zbiornik magazynowy LNG rozszerzy elastyczność działania i zapewni optymalną pojemność magazynowania surowca. Nowa instalacja przeładunku zwiększy zakres usług o ładowanie kontenerów ISO oraz samochodów cystern, co umożliwi docieranie do nowych potencjalnych klientów.
Dodatkowy pomost dla statków umożliwi przeładunek LNG oraz pozwoli na oferowanie usług bunkrowania. Nowy pomost zostanie zbudowany we współpracy z władzami Portu Morskiego w Szczecinie i Świnoujściu w ramach rozwoju infrastruktury tzw. Małej skali LNG. Dzięki tej inwestycji terminal LNG w Świnoujściu będzie w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rynku w regionie Morza Bałtyckiego, a także zareagować na szereg europejskich regulacji, w tym przepisów klimatycznych i środowiskowych, które stymulują przejście do paliw o niskiej emisji.
W terminalu LNG rozładowano prawie 2 miliony ton, co stanowi 4,4 miliona m3 gazu ziemnego. W 2017 roku do terminalu zawinęło 14 statków, w roku ubiegłym były to już 23 jednostki. Zwiększyła się także ilość obsługiwanych cystern z 1523 w roku 2017 do 1794 w roku 2018. W roku 2018 Polskie LNG ustanowiło nowy rekord ładunków- w ciągu jednego dnia załadowano 24 cysterny.
– Ostatni rok był intensywny, ale także bardzo satysfakcjonujący. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na nowe wyzwania biznesowe – powiedział Paweł Jakubowski, prezes firmy Polskie LNG.

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin