WARSZAWA: 02:58 | LONDYN 00:58 | NEW YORK 19:58 | TOKIO 09:58

Rok 2023 był rekordowy dla terminala LNG w Świnoujściu

Dodano: 03 sty 2024, 20:59

W 2023 roku do świnoujskiego terminala LNG dotarły 62 dostawy skroplonego gazu. Było to o cztery więcej niż w 2022 roku. W ubiegłym roku dostawy LNG drogą morską do Polski osiągnęły poziom ok. 4,66 mln ton. W 2022 roku dostaw było 58, o łącznym wolumenie 4,4 mln ton, a w 2021 roku do terminala w Świnoujściu zawinęło 35 metanowców.
W ubiegłym roku najwięcej, bo 41 ładunków LNG, przypłynęło ze Stanów Zjednoczonych, i były to dostawy zarówno w ramach kontraktów długoterminowych, jak i z rynku spot. 19 transportów przypłynęło z Kataru. Do gazoportu przypłynęło też po jednym transporcie z takich kierunków jak: Trynidad i Tobago oraz Gwinea Równikowa.
– Za nami pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. LNG potwierdziło w nim swoją rolę jednego z filarów systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rekordowa liczba odebranych przez Grupę ORLEN ładunków skroplonego gazu ziemnego to wynik inwestycji, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Budowa własnej floty gazowców czy rezerwacja pełnych mocy regazyfikacyjnych w nowym, pływającym terminalu w Zatoce Gdańskiej, to gwarancja stabilnych dostaw do polskich odbiorców oraz istotne wzmocnienie pozycji Grupy w regionie – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Orlen sukcesywnie rozwija własną flotę metanowców. W październiku 2023 roku w koreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries odbyła się uroczystość nadania imienia dwóm kolejnym jednostkom Grupy – Święta Barbara i Ignacy Łukasiewicz. Dwa pierwsze Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka obsługują już globalny handel, a w ubiegłym roku dostarczyły do Polski osiem ładunków LNG o łącznym wolumenie ponad 0,5 mln ton.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin