WARSZAWA: 19:00 | LONDYN 17:00 | NEW YORK 12:00 | TOKIO 02:00

Rok nowych zadań: Szef resortu gospodarki morskiej z wizytą u premier Beaty Szydło

Dodano: 02 lut 2017, 9:14

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się przegląd resortów. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentował Marek Gróbarczyk, szef resortu.
Minister Gróbarczyk mówił o istotnych zadaniach swojego resortu. Odbudowa przemysłu stoczniowego jest jednym z nich. W ramach konsolidacji przemysłu stoczniowego Fundusz Inwestycyjny MARS przejął udziały Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Pozwoliło to utworzyć największą grupę stoczniową na Bałtyku i jedną z największych w Europie. 1 stycznia 2017r. weszła w życie Ustawa o przemyśle stoczniowym i przemysłach komplementarnych, która zapewnia konkurencyjność zasad funkcjonowania przemysłu okrętowego.
Kolejnym priorytetem jest rozwój żeglugi śródlądowej m.in. poprzez rewitalizację Odrzańskiej Drogi Wodnej, przywrócenie żeglowności Wisły od Warszawy do Gdańska oraz połączenia Odry, Noteci, Wisły i Bugu. Plany obejmują też budowę Kanału Śląskiego łączącego Wisłę i Odrę oraz połączenie Odra-Łaba-Dunaj.
Jako ważny obszar działań Ministerstwa wskazał też rybołówstwo, do tej pory niedoceniane. Także wspieranie szkół morskich i specjalistycznych. W tym roku Ministerstwo zamierza skupić się także na przeszkoleniu egzaminatorów Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej (CMKE). Kolejnym celem jest utworzenie technikum żeglugi śródlądowej we Wrocławiu. – Przygotowujemy się do powołania szkół specjalizujących się m.in. w żegludze śródlądowej – mówił szef resortu.
Premier Beata Szydło podczas spotkania z przedstawicielami resortów zaznaczyła, że są to nowe, ale zapracowane resorty. – Mimo, że to są stosunkowe niewielkie ministerstwa , biorąc pod uwagę wielkość, jeśli chodzi o zakres działań, to trzeba przyznać, że są to jedne z najbardziej zapracowanych ministerstw – podkreśliła.
Przeglad_resortow1
Biuro Prasowe MGMiŻŚ