WARSZAWA: 00:53 | LONDYN 22:53 | NEW YORK 17:53 | TOKIO 07:53

Rozpoczął się konkurs Rejs Niepodległości

Dodano: 23 lis 2017, 8:57

Już za pół roku „Dar Młodzieży”, jeden z najbardziej znanych żaglowców Polski, wypłynie w rejs dookoła świata. Wszystko z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodzić będziemy w 2018 roku.
Rejs Niepodległości, będący wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” to nie tyko podróż, ale także niepowtarzalna szansa spełnienia marzeń wielu młodych ludzi. Projekt składa się z trzech elementów: dwuetapowego konkursu oraz rejsu żaglowca „Dar Młodzieży” dookoła świata podczas którego w najważniejszych portach świata takich jak: Dakar, Kapsztad, Osaka, Panama, Nowy Jork odbędą się wydarzenia promujące Polskę. „Dar Młodzieży” powszechnie postrzegany jest jako Ambasador Rzeczypospolitej. Żaglowiec to oryginalne i niepowtarzalne miejsce dla aranżacji wszelkiego rodzaju spotkań gospodarczych i dyplomatycznych oraz znakomite tło różnorodnych działań o charakterze kulturalnym.

22 listopada 2017 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miała miejsce konferencja inaugurująca część konkursową inicjatywy Rejs Niepodległości. Celem konkursu jest wyłonienie laureatów, którzy w nagrodę popłyną na jednym z pięciu wybranych odcinków dookoła świata.
Wzięli w niej udział: Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowy Zespół ds. przygotowania pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. , Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ks. Adam Parszywka SDB reprezentujący Salezjański Wolontariat Misyjny. Konferencję poprowadzi Rafał Bochenek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznik prasowy rządu Premier Beaty Szydło.
Minister Gróbarczyk nawiązał do historii Polski z 1934 roku, kiedy Dar Pomorza pod wodzą kapitana Konstantego Maciejewicza przepłynął dookoła świata odwiedzając 23 porty czyniąc z Daru Pomorza Ambasadora Polski.
„Tym przykładem chcemy uczynić naszym Ambasadorem żaglowiec Dar Młodzieży. Jako wyraz promocji Polski poprzez najlepszego Ambasadora, jakiego mamy.” – dodał Minister.
„Naszym celem jest to, aby z przystanku Polska by do przystanku i portu Panama młodzi polscy przyjaciele, wolontariusze, wszyscy ci, którym leży na sercu dobro Polski w obliczu zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział w Rejsie Niepodległości.” – powiedziała minister Kempa.
Laureaci konkursu będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 r. Konkurs jest dla młodych nie tylko szansą do zaprezentowania się w roli „Młodych Ambasadorów” swojej Ojczyzny, ale także niepowtarzalną okazją promocji Polski za granicą. Inicjatywa jest również pretekstem do pogłębienia wiedzy historycznej na temat swojego kraju i budowania postaw patriotycznych w polskiej młodzieży.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ