WARSZAWA: 11:30 | LONDYN 09:30 | NEW YORK 04:30 | TOKIO 18:30

Są pieniądze na budowę największego doku dla szczecińskiej „Gryfii”

Dodano: 11 gru 2020, 21:43

Wkrótce rozpocznie się budowa największego doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Konstrukcja powstanie na terenach byłej Stoczni Szczecińskiej, a jej budowa ma trwać 17 miesięcy.
– Decyzja, którą podjął zarząd stoczni bezwzględnie ma na celu uratowanie przemysłu remontowego i stoczniowego w Szczecinie. Duży dok będzie podstawą produkcyjną i przekwalifikowaniem się Gryfii na zupełnie inne jednostki, zdecydowanie bardziej opłacalne – powiedział na konferencji prasowej Marek Gróbarczyk.
Nowy dok ma mieć 235 metrów długości i 47 metrów szerokości. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 125 milionów złotych. Prawie 60 milionów będzie kosztować przystosowanie nabrzeży „Gryfii” do nowego, dużego doku.

-Wykonawca, czyli stocznia szczecińska, będzie zlecała prace w zakresie projektu technicznego, który z kolei posłuży do rozpoczęcia zakupów materiałów i gromadzenia wszystkich niezbędnych narzędzi i infrastruktury do tego, żeby realizować prace budowlane. Stocznia dostanie również wsparcie finansowe ze strony Funduszu Rozwoju Spółek na realizację inwestycji związanych z budową doku- powiedziała wiceprezes Funduszu Rozwoju Spółek Joanna Walichnowska.
„Gryfia” musi mieć większy dok ponieważ armatorzy budują coraz większe jednostki, co wymaga dostosowania się stoczni remontowych do nowej sytuacji. Według danych z Clarksona w ciągu ostatnich trzydziestu lat udział statków o długości do 130 metrów i nośności do 5 tysięcy DWT spadł z 71 % do 25 %.
Zakładamy średnioroczny przychód z nowego doku numer 8 na poziomie ok. 66 milionów złotych, to o 40 milionów więcej niż dzisiaj uzyskujemy przychodów ze Świnoujścia – podkreślał dyrektor Gryfii Artur Trzeciakowski.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-12-08

1 EUR - 4,3303 1 USD - 4,0181
1 CHF - 4,5913 1 GBP - 5,0458

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin