WARSZAWA: 06:46 | LONDYN 04:46 | NEW YORK 23:46 | TOKIO 13:46

Scandlines będzie walczyć przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Dodano: 29 lip 2015, 19:53

Przedstawiciele Scandlines wyrazili niezadowolenie z decyzji Komisji Europejskiej, która nie sprzeciwiła się zasadom finansowania projektu o nazwie Fehmarn Belt Fixed Link. Zapowiadają oni teraz skierowanie swoich kroków w stronę Trybunału Sprawiedliwości UE.
Scandlines już od dłuższego czasu prowadzi batalię, która ma bezpośredni związek z planowaną budową tunelu Fehmarn, który połączy ze sobą niemiecką wyspę Fehmarn oraz duńską wyspę Lolland. Dzięki niemu bezpośrednie połączenie zyska Hamburg i Kopenhaga. Jego powstanie może mieć bezpośredni wpływ na działalność armatora, który oferuje połączenie promowe pomiędzy Rodbyhavn a Puttgarden (porty położone na Lolland i Fehmarn). Scandlines nie sprzeciwiło się samej inwestycji, ale sposobowi jej finansowania. Wykonawca nowego tunelu otrzymał bowiem gwarancje rządowe oraz ulgi podatkowe, które są zabronione przez przepisy unijne. W 2014 r. Scandlines zdecydowało się na złożenie skargi do Komisji Europejskiej, wskazując, że firma Femern A/S narusza zasady uczciwej konkurencji.
Skarga do Komisji Europejskiej nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Mało tego, stałe połączenie Bełt Fehmarn decyzją Komisji Europejskiej znalazło się niedawno wśród projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie. Przedstawiciele Scandlines poinformowali, że zamierzają dochodzić praw przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
„Ogłoszenie pochodzące od Margrethe Vestagers, unijnej komisarz ds. konkurencji na temat projektu Fehmarn jest zaskakująco słabe” – przyznał Søren Poulsgaard Jensen, szef Scandlines.
Dyrektor nadmienił, że Scandlines jako firma domaga się stosowania przejrzystych zasad w zakresie udzielania państwowej pomocy, co pozwoliłoby zapobiec nieuczciwym praktykom oraz potencjalnym nadużyciom. Działania, które mają miejsce wokół kwestii budowy tunelu Fehmarn, określił mianem ciosu, jaki zadany został wolnej konkurencji.
Zgodnie z planem, tunel pod cieśniną między wyspami Fehmarn i Lolland ma powstać najwcześniej w 2021 r. W ramach instrumentu „Łącząc Europę”, projekt, którego realizacja przekroczy koszt 5 miliardów euro, otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 589 milionów euro.
8aa5d86c6efa5c856b1990d375cdb2f6_M
Źródło: PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-09-25

1 EUR - 4,5892 1 USD - 4,3188
1 CHF - 4,7470 1 GBP - 5,2783

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin