WARSZAWA: 23:25 | LONDYN 21:25 | NEW YORK 16:25 | TOKIO 06:25

Skagerak już na wodzie

Dodano: 20 gru 2016, 6:20

W piątek i w sobotę (16 i 17 grudnia) Stocznia Remontowa Nauta przeprowadzała operację wodowania statku naukowo-badawczego dla Uniwersytetu w Goteborgu. Już niebawem jednostka zostanie oddana do eksploatacji.
Ponieważ statek był budowany na nabrzeżu, a nie na pochylni, w pierwszej kolejności został umieszczony na pontonie, a następnie został przetransportowany na teren Gdańskiej Stoczni Remontowej, gdzie po zanurzeniu pontonu statek osiągnął pływalność. Cała operacja trwała około 20 godzin.
Budowa statku rozpoczęła się w styczniu 2015 r. od ceremonii umieszczenia szczęśliwych monet pod kilem i położenia stępki. Statek ma ponad 49 m długości, 11 m szerokości i waży około 800 ton. Jego pokład pomieści pięcioosobową załogę oraz dwudziestu badaczy.
W nowoczesnych laboratoriach na pokładzie jednostki będą się szkolić młodzi naukowcy. M/v SKAGERAK będzie służył do interdyscyplinarnych badań, m.in. nad zmianami klimatu, stanem wód czy układem prądów morskich, które mają znaczący wpływ na stan środowiska morskiego.
Statek pozostanie w Stoczni Nauta jeszcze do wiosny 2017 r. – w tym czasie zostanie kompletnie wyposażony w specjalistyczne urządzenia do badania środowiska morskiego.
Ze względu na fakt, iż klient przywiązuje dużą wagę do ochrony środowiska, SKAGERAK został zaprojektowany jako statek zero emisyjny – oznacza to, że całkowicie zostanie wyeliminowana emisja płynów do morza. Z kolei system SRC pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa o 40 % w porównaniu do podobnych jednostek. Ponadto statek charakteryzuje się niską emisją hałasu i drgań na zewnątrz kadłuba.
Budowa statków o przeznaczeniu naukowo-badawczym stanowi istotny obszar działalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Poprzez współpracę ze środowiskiem akademickim, Nauta zyskuje dostęp do najnowocześniejszych technologii i rozwija ofertę produktową. Obecnie w portfelu zamówień Stoczni Nauta są budowy 12 statków, w tym 2 budowane pod klucz.
dsc02926-1
Fundusz Mars