WARSZAWA: 05:14 | LONDYN 03:14 | NEW YORK 22:14 | TOKIO 12:14

Symbole morskich tragedii na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Dodano: 31 paź 2015, 23:20

Znajdujący się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” powstał z inicjatywy środowiska morskiego. Projektantami pomnika byli krakowscy plastycy: Małgorzata Szubert-Radnicka i Maciej Radnicki. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 15 października 1989 roku.
Aktu odsłonięcia dokonali; Bogusława Mazurowska, wdowa po marynarzu m/t „Athenian Venture” (statek zatonął 22 kwietnia 1988 roku) oraz dwaj chłopcy: Jurek Pasławski- stracił oboje rodziców w katastrofie m/t „Athenian Venture” i Przemek Urbański, który stracił dziadka w katastrofie m/s „Nysa” 10 stycznia 1965 roku.
Pomnik symbolizujący wynurzający się z morza wrak statku z masztem w formie krzyża, otoczony jest łańcuchami kotwicznymi. Całość oświetlają latarnie okrętowe. Wokół centralnej części pomnika, znajduje się półkolisty mur z wyrytymi na metalowych tabliczkach nazwami statków i nazwiskami tych, którzy nie powrócili z morza.

A-120x100
foto2
Ale to nie jedyny pomnik upamiętniający katastrofy morskie znajdujący się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W pobliżu drugiej bramy znajduje się granitowy głaz z mocno zatartym już napisem w języku niemieckim, który można przetłumaczyć: „zginęli bohaterską śmiercią na pokładzie okrętu jego cesarskiej mości „Augsburg” za cesarza i ojczyznę w dniu 25 stycznia 1915 roku”. Poniżej znajduje się lista osób, które zginęły.
Podczas I wojny światowej, 25 stycznia 1915 roku należący do niemieckiej floty wojennej lekki krążownik „Augsburg” wszedł na ustawioną na Bałtyku przez rosyjską marynarkę wojenną zaporę minową. Wybuch miny spowodował potężną wyrwę w kadłubie okrętu, na pokładzie „Augsburga” zginęło wówczas 7 marynarzy, których nazwiska zostały wyryte na granitowym kamieniu, znajdującym się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
DSC03657
Tekst i fot. Wojciech Sobecki