WARSZAWA: 13:41 | LONDYN 11:41 | NEW YORK 06:41 | TOKIO 20:41

Symulator turbiny wiatrowej i Centrum Szkoleniowe Offshore na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Dodano: 11 maj 2023, 21:37

Szczecińska Politechnika Morska wzbogaciła się o nowe obiekty dydaktyczno-szkoleniowe. Na Wydziale Mechanicznym uroczyście przekazano do użytku turbinę wiatrową oraz otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore.
Dzięki turbinie studenci będą mogli poznać wszystkie mechanizmy i zasady działania, które funkcjonują w siłowniach wiatrowych.
– Nasza turbina posiada wszystkie mechanizmy takie jak w rzeczywistym wiatraku. Nie ma napędu wiatru, ale ten napęd jest zapewniony elektrycznie. Będziemy szkolić serwisantów, zarówno z uprawnieniami elektrycznymi, jak i tymi niezbędnymi do pracy w offshorze – mówił prof. Artur Bejger, prorektor ds. nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie. Pierwsze zajęcia na turbinie odbędą się po wakacjach.
Obecny na uroczystości otwarcia nowych obiektów minister Marek Gróbarczyk podkreślał, że potrzeby związane z serwisem obiektów offshorowych są ogromne, a pierwsze uczelniane centrum kształcące specjalistów w zakresie użytkowania i serwisowania turbin wiatrowych powstało na Pomorzu Zachodnim.
Posadowiona kilkadziesiąt kilometrów od polskiego wybrzeża Bałtyku, Morska Elektrownia Wiatrowa Orlen – Baltic Power będzie dysponowała siedemdziesięcioma turbinami. Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Centrum Szkoleniowe Offshore

Navigare necesse est et vivere est necesse – Żeglowanie jest koniecznością i życie jest koniecznością – takie jest motto Akademickiego Centrum Szkoleniowego.
Centrum Szkoleniowe Offshore to nowoczesny obiekt z basenem, symulatorem fal, generatorem wiatru, a wszystko po to, aby warunki były jak najbardziej zbliżone do naturalnych, panujących podczas sztormu na morzu.
Centrum umożliwia praktyczne kształcenie umiejętności studentów w zakresie ratowania życia i mienia na morzu. Do tej pory zajęcia odbywały się w kanale przy ulicy Dębogórskiej, teraz uczelnia zyskała w pełni profesjonalny obiekt, z którego oprócz studentów na zasadach komercyjnych będą mogły korzystać także podmioty, które zgłoszą zapotrzebowanie na szkolenia.
– Jest to pierwsza tego typu instalacja na rynku szkoleniowym w Polsce, z której jesteśmy niezwykle dumni. Możliwości praktycznego szkolenia studentów i kursantów bardzo mocno wzrosły. Pogoda na morzu ma bardzo wiele oblicz i chcielibyśmy o tym nie tylko opowiadać, ale przede wszystkim pokazać. Katastrofy morskie wciąż się zdarzają i kiedyś dla kogoś na morzu może nastąpić czas próby. Chcemy, aby ludzie pracujący na morzu byli do tej próby jak najlepiej przygotowani – powiedział Kamil Kielek, dyrektor Akademickiego Centrum Szkoleniowego.
Warto przypomnieć, że w Szczecinie na terenie należącym do Politechniki Morskiej trwa budowa nowoczesnego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego, który wraz z Akademickim Centrum Szkoleniowym stworzy doskonałą bazę do szkolenia przyszłych oficerów i marynarzy.