WARSZAWA: 04:02 | LONDYN 02:02 | NEW YORK 21:02 | TOKIO 11:02

Szczecin: Maszt Maciejewicza stanie w nowym miejscu

Dodano: 06 maj 2018, 23:23

W poniedziałek 7 maja rozpocznie się budowa fundamentów pod Maszt im. Konstantego Maciejewicza. Morski symbol Szczecina stanie w nowym miejscu, na nadodrzańskim bulwarze, jeszcze przed tegorocznymi Dniami Morza.
Prace poprzedzające ustawienie masztu na Bulwarze Gdyńskim obejmą między innymi wykonanie mikropali, wykopów pod fundamenty, podkładów betonowych, a w końcu wykonanie żelbetowych fundamentów, które będą stanowiły podstawę konstrukcji. To pierwszy etap przedsięwzięcia, dzięki któremu jeden z symboli Szczecina powróci do przestrzeni publicznej. Swoje nowe miejsce znajdzie w reprezentacyjnej i licznie odwiedzanej części miasta.
Lokalizacja ta została wytypowana po wielu konsultacjach i przyjęta pozytywnie między innymi przez środowisko żeglarskie. Jego przedstawiciele na bieżąco uczestniczą w przygotowaniach do ustawienia masztu w nowym miejscu. Zgodnie z ich sugestiami zostanie na nim zamontowane dodatkowe olinowanie, umożliwiające wciągniecie na maszt flag oraz postawienie tam gali banderowej. Uzgodnieniom podlegało również zagospodarowanie terenu wokół – powstanie tam niewielki skwer z dwoma pamiątkowymi tablicami z brązu, poświęconymi historii masztu i jego patronowi.
– Cieszę się, że maszt wraca do przestrzeni publicznej, na honorowe miejsce, w pobliżu nabrzeża, przy którym przez wiele lat cumował statek ss „Kapitan Konstanty Maciejewicz” – komentuje Piotr Owczarski, żeglarz i pomysłodawca Alei Żeglarzy. – Już niedługo nabierze ono jeszcze bardziej reprezentacyjnego charakteru i będzie stanowić doskonałą przestrzeń do organizowania uroczystości, zarówno miejskich, jak i typowo żeglarskich oraz morskich. Sam maszt utrwali dokonania wielkiego szczecinianina – kapitana Konstantego Maciejewicza, a pamięć o nim nie zaginie.
Obecnie niemal 30-tonowy dźwig bomowy jest czyszczony i malowany. Na przełomie maja i czerwca zostanie przetransportowany na bulwar i ustawiony we wcześniej przygotowanym miejscu.
Wcześniej, w 1990 roku Maszt-pomnik ustawiony został u wylotu Trasy Zamkowej w pobliżu Placu Żołnierza Polskiego. W roku 2013 maszt został zdemontowany i poddany konserwacji, teraz stanie na nowym miejscu na nadodrzańskich bulwarach. maszt ma 30 metrów wysokości i waży 30 ton.

fot. Wikipedia

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-12-07

1 EUR - 4,6968 1 USD - 4,4834
1 CHF - 4,7608 1 GBP - 5,4380

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin