WARSZAWA: 03:09 | LONDYN 01:09 | NEW YORK 20:09 | TOKIO 10:09

Tablica upamiętniająca Piotra Janię (zdjęcia)

Dodano: 06 sie 2017, 22:15

W niedzielę 6 sierpnia na budynku Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Janię, zmarłego przed rokiem wojewodę zachodniopomorskiego, a wcześniej wieloletniego pracownika szczecińskiego portu. W uroczystości oprócz rodziny zmarłego, współpracowników, udział wzięli także: wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
– Piotr Jania był człowiekiem walki w dramatycznych dla Polski chwilach. Był jednym z tych, którzy potrafili przeciwstawić się komunizmowi nie bacząc na konsekwencje, które w tamtym czasie mogły być naprawdę dramatyczne – mówił Jarosław Kaczyński.
– Piotr do samego końca był związany z portem. To było jego ukochane miejsce, to byli ludzie, z którymi przez ponad 30 lat pracował i którym zawsze starał się pomagać – powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
Bardzo osobiste wspomnienia na temat byłego wojewody przedstawił Przemysław Nagórski, który wrócił do portowego strajku z roku 1988.
– Nasze drogi połączyły się bardzo mocno w roku 1988, podczas strajku. Wówczas portowcy zablokowali bramy wjazdowe do portu i nikogo na teren portu nie wpuszczali. Wykazali się ogromną determinacją i odwagą, a jednym z liderów tej walki był Piotr Jania. W nowej, wolnej Polsce nigdy nie dążył do zaszczytów czy stanowisk. Pozostał skromnym, ciepłym, pełnym pokory, otwartym na innych człowiekiem – powiedział Przemysław Nagórski.
Na koniec osobista refleksja. Miałem ogromny zaszczyt i przyjemność pracować z Piotrem w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Pamiętam doskonale nasze rozmowy i rady, których mi wówczas udzielał. Z wielu z nich korzystam do dziś. Był ciepłym, wrażliwym, otwartym na ludzi człowiekiem i takim pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin