WARSZAWA: 22:49 | LONDYN 20:49 | NEW YORK 15:49 | TOKIO 05:49

Technologie w ochronie morskiego odcinka granicy

Dodano: 16 paź 2015, 9:38

Straż Graniczna wspólnie z Agencją Frontex testowała w dniach 12 – 15 października na Morzu Bałtyckim nowoczesne technologie, które będą wykorzystywane w ochronie morskich odcinków granicy UE – do testów użyto jednostek pływających Kaszubskiego Dywizjonu SG.
W związku z przedsięwzięciem 14 października w Kaszubskim Dywizjonie SG przebywali Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz oraz Klaus Rősler, Dyrektor Działu Operacyjnego Agencji Frontex. Przedstawiono im wstępne wyniki już zrealizowanych działań.
Jednym z testowanych narzędzi była aplikacja ułatwiająca poszukiwanie jednostek, z którymi utracono kontakt. To szczególnie ważne przy prowadzeniu działań ratowniczych. Podobne rozwiązanie zostało już wprowadzone na Morzu Śródziemnym.
W trakcie testów na Bałtyku sprawdzano również narzędzie, które wspomaga operatora systemów dozoru morskiego. Głównym jego zadaniem jest automatyczne wykrywanie niestandardowych zachowań jednostek pływających, co będzie wykorzystywane zarówno dla przeciwdziałania przestępczości transgranicznej, jak i w działaniach ratowniczych. Technologia ta była testowana w Europie po raz pierwszy. Wyniki testów Agencja Frontex będzie wykorzystywała przy dalszym jej wdrażaniu i udostępniała zainteresowanym Państwom Członkowskim UE do działań na granicach morskich.
W trakcie testów wykorzystano także system nadzoru satelitarnego. Wykonano m.in. zdjęcia satelitarne obszarów, na których realizowane były testy. Wszystkie zaprezentowane możliwości mogą być wykorzystywane przez Państwa Członkowskie Unii Europejskiej w ramach tzw. wspólnych narzędzi nadzoru EUROSUR.
2 grudnia 2013 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1052/2013 z dnia 22 października 2013 r. ustanawiające europejski system nadzorowania granic (EUROSUR). Straż Graniczna jest odpowiedzialna za wdrożenie tego systemu w Polsce. EUROSUR łączy krajowe systemy nadzoru granicy w sieć europejską zarządzaną przez Agencję Frontex. Głównym zadaniem EUROSUR jest zapewnienie szybkiej identyfikacji zagrożeń na lądowych i morskich granicach zewnętrznych UE/Schengen oraz zwiększenie zdolności przeciwdziałania tym zagrożeniom. Projekt EUROSUR swoim zasięgiem obejmować będzie zagadnienia dotyczące nielegalnej migracji, przestępczości transgranicznej, sytuacji kryzysowych i innych mających wpływ na ochronę granic.
011-700x580
fot.-MOSG3-700x468

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin