WARSZAWA: 01:24 | LONDYN 23:24 | NEW YORK 18:24 | TOKIO 08:24

Terminal LNG w Świnoujściu z pozwoleniem na użytkowanie

Dodano: 27 kw. 2016, 14:49

27 kwietnia br. Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania wydał pozwolenie na użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu. W uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyli prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz oraz prezes Polskiego LNG, Jan Chadam.
Pozwolenie na użytkowanie umożliwi komercyjne wykorzystanie terminalu. Wcześniejsze dostawy surowca do terminalu, które miały miejsce 11 grudnia ubiegłego roku oraz 8 lutego bieżącego roku miały charakter testowy, a ich zadaniem było sprawdzenie instalacji i ich przygotowanie do komercyjnego wykorzystania, choć część gazu dostarczona w ramach testów trafiła do krajowej sieci przesyłowej.
Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania do sieci przesyłowej do 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W ramach inwestycji wybudowano falochron o długości ok. 3 km, powstało nabrzeże z systemem do rozładunku LNG, zbiorniki magazynowe każdy o pojemności 160 tys. metrów sześciennych, a także gazociąg łączący terminal z krajowym systemem przesyłowym.
– Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do tego, że dziś jako wojewoda mogę podpisać bardzo ważny dokument, jakim jest pozwolenie na użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu- powiedział Wojewoda Zachodniopomorski, Piotr Jania.
W realizacji terminalu uczestniczyło czterech partnerów: Gaz System, który był koordynatorem projektu, Polskie LNG-odpowiedzialne za budowę części lądowej terminalu, Urząd Morski w Szczecinie-odpowiedzialny między innymi za budowę falochronu oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., który przygotował infrastrukturę rozładunkową w postaci stanowisk do rozładunku statków.
Całkowita wartość projektu przekracza kwotę 4 mld. zł, znaczna część tych środków pochodziła z programów Unii Europejskiej. Terminal może przyjmować miesięcznie trzy metanowce każdy o pojemności 216 tys. metrów sześciennych. Pierwszy statek z komercyjną dostawą LNG spodziewany jest w Świnoujściu w połowie lipca.
– Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie w Polsce realizować wielkie i skomplikowane inwestycje. Dziś możemy być dumni z tego, co udało nam się wspólnie zrobić- powiedział prezes Polskiego LNG, Jan Chadam.
Na zakończenie swojego wystąpienia prezes przytoczył cytat Paulo Coelho: „To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”. Dla wielu osób zaangażowanych w projekt budowy terminalu LNG w Świnoujściu, te marzenia właśnie się spełniły.
PICT0021
PICT0007
Tekst i fot. Wojciech Sobecki