WARSZAWA: 15:28 | LONDYN 13:28 | NEW YORK 08:28 | TOKIO 22:28

W obecności króla Danii Fryderyka X wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki Vestas w Szczecinie

Dodano: 04 lut 2024, 11:56

Podczas pobytu w Szczecinie król Danii Fryderyk X uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki gondoli dla morskich farm wiatrowych. Fabryka powstanie na wyspie Ostrów Brdowski, w halach po upadłej firmie ST3 Offshore.

Vestas 1

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oprócz Fryderyka X uczestniczyli: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezes firmy Vestas Henrik Andersen.
– Dzisiaj rano podpisałem decyzję lokalizacyjną, zgodę na plan zagospodarowania przestrzennego i rozbudowę fabryki Vestas w Szczecinie – mówił podczas uroczystości wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
− To ważny dzień dla firmy Vestas, ale także dla Danii, Polski i dla całej Europy – mówił podczas uroczystości w Szczecinie Henrik Andersen, prezes firmy Vestas.
Obok istniejących hal powstaną nowe. Dziś Vestas zatrudnia w Szczecinie 350 osób. Po zakończeniu planowanych inwestycji zatrudnienie znacząco wzrośnie, dając nowoczesne i dobrze płatne miejsca pracy.

Vestas

– To jest wielki dzień dla Szczecina i dla całego Pomorza Zachodniego. Vestas, czyli największy na świecie producent turbin wiatrowych, podejmuje decyzję o lokalizacji inwestycji w Szczecinie. To wielka szansa na rozwój gospodarczy dla naszego miasta, dla naszego regionu, na tworzenie nowych miejsc pracy – powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
Majątek po upadłym ST3 Offshore Vestas kupił od syndyka w 2023 roku za kwotę 170 mln 502 tys. i 2 złotych. Zainteresowana kupnem majątku ST3 Offshore była także niemiecka firma Thyssen Krupp, ale nie zdecydowała się na przebicie kwoty zaoferowanej podczas licytacji i w tej sytuacji kupującym został Vestas.
W fabryce na Ostrowie Brdowskim będą powstawać elementy dla najnowszej turbiny wiatrowej Vestas V 236-15MW.
Na początku bieżącego roku Vestas zapowiedział budowę w szczecińskiej dzielnicy Skolwin fabryki, w której produkowane będą łopaty dla morskich turbin wiatrowych. W Szczecinie powstaną więc dwie fabryki duńskiego potentata energetyki wiatrowej.

Tekst: Wojciech Sobecki, fot. Vestas

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin