WARSZAWA: 03:14 | LONDYN 01:14 | NEW YORK 20:14 | TOKIO 10:14

W Porcie Gdynia podpisano umowę na budowę nowego terminala promowego

Dodano: 28 Lut 2019, 21:31

28 lutego 2019 roku w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy publicznego terminala promowego. Wzięli w niej udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, Adam Meller prezes ZMPG oraz przedstawiciele firmy DORACO, która będzie wykonawcą inwestycji.
– To jest niezwykle ważny dzień dla wszystkich portów, ale szczególnie dla Gdyni, która pierwszy raz od 50 lat realizuje tego typu inwestycję na taką skalę i z takim rozmachem – mówił minister Marek Gróbarczyk.
– Warto podkreślić, że w zeszłym roku porty morskie wypracowały, dzięki przeładunkom w liczbie ponad 100 mln ton, kwotę 40,6 mld zł, która wpłynęła do budżetu państwa z vat, cła i akcyzy. Stanowi to blisko 10% całego budżetu – dodał szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Inwestycja warta jest 222 miliony złotych. Projekt zakłada między innymi przebudowę dróg dojazdowych do nowego terminala, torów i rozjazdów kolejowych, by do nowego terminala można było wygodnie dojechać koleją, a także przebudowę nabrzeża polskiego i nabrzeża fińskiego, by zapewnić ich trwałość w związku z planowanym dostępem do portu dla większych jednostek.
Przed budynkiem terminala powstaną parkingi, perony do obsługi komunikacji publicznej, miejsca postojowe dla taksówek, minibusów i autobusów komunikacji miejskiej oraz dla samochodów prywatnych.
– Na nowym terminalu skorzysta zarówno port jak i Miasto Gdynia. Większa liczba promów, a co za tym idzie pasażerów, to przede wszystkim rozwój lokalnej turystyki i branż pokrewnych. Możliwości, które stwarza realizowana przez nas inwestycja wiążą się w sposób bezpośredni ze zwiększonymi dochodami dla nas jako spółki oraz dla budżetu państwa. Chcemy nadal rozwijać ideę autostrady morskiej Polska-Skandynawia w ramach korytarza TEN-T – mówił z kolei Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Budowa terminala promowego to jedna z kluczowych inwestycji Portu Gdynia, która umożliwi obsługę dużych promów o długości do ok. 240 m, a także zwiększy częstotliwość ich zawijania. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 rok.

MGMiŻŚ

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-25

1 EUR - 4,5143 1 USD - 3,6943
1 CHF - 4,0770 1 GBP - 5,2367

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin