WARSZAWA: 07:32 | LONDYN 05:32 | NEW YORK 00:32 | TOKIO 14:32

W Szczecinie stanęła niezwykła ławeczka upamiętniająca zakończenie inwestycji pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Dodano: 09 lis 2022, 21:28

Na nabrzeżu Starówka w Szczecinie stanęła niezwykła ławeczka, symbolizująca zakończenie inwestycji pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5 metra. Fundatorami ławeczki są firmy pracujące przy pogłębianiu toru: Dredging International i Van Oord Marine Ingenuity.
Autorką projektu jest dr Małgorzata Kopczyńska-Matusewicz ze szczecińskiej Akademii Sztuki.

Siedzisko skierowane jest w kierunku reprezentacyjnego nabrzeża Wałów Chrobrego. Na oparciu znajduje się model akwenów, przez które przebiega zmodernizowany tor wodny oraz napis: „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m. Realizacja w latach 2018-2022”.
Pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra to najważniejsza inwestycja Urzędu Morskiego w Szczecinie i jeden z największych projektów hydrotechnicznych zrealizowanych w naszym kraju. Całkowity koszt inwestycji zamknął się kwotą 2 mld zł.

– Odrobina naszego serca pozostanie w Polsce. Mamy nadzieję, że jeśli pojawi się kolejna inwestycja, będziemy mogli tutaj wrócić. Zawsze po zakończeniu inwestycji staramy się ufundować lokalnej społeczności coś symbolicznego, jakiś element, który przypominałby naszą tu obecność i upamiętnił wysiłek włożony w realizację inwestycji – mówił podczas uroczystości odsłonięcia ławeczki Eric Tancré, dyrektor Dredging International.
Przedstawiciele wykonawców podkreślali doskonałą współpracę z polskimi partnerami, co pozwoliło na terminowe ukończenie inwestycji.
– Ta ławeczka to symboliczne upamiętnienie tej inwestycji. Będzie symbolem inwestycji, ale też siadając na niej będzie można popatrzeć w przyszłość. Pogłębiony tor wodny to przecież przyczynek do rozwoju Szczecina, regionu zachodniopomorskiego i całej Polski – podkreślił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-12-08

1 EUR - 4,3303 1 USD - 4,0181
1 CHF - 4,5913 1 GBP - 5,0458

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin