Dodano: 18 maj 2022, 7:01
Jeśli nic się nie zmieni, to 26 sierpnia do Szczecina zawita wycieczkowiec „Balmoral”. Statek zacumuje w porcie przy Nabrzeżu Polskim.
Na dziś (11.04) jest to jedyny morski wycieczkowiec awizowany w Szczecinie, ale być może sytuacja ulegnie zmianie. Mieszkańcy Szczecina bardzo chcieliby gościć w swoim mieście więcej dużych statków pasażerskich.
„Balmoral” został zbudowany 34 lata temu w 1988 roku w stoczni Meyer Werft w Papenburgu jako „Crown Odyssey” dla armatora Royal Cruise Line. Później statek zmienił nazwę na „Norwegian Crown”, a od 2008 roku pływa pod nazwą „Balmoral”. Przed zmianą nazwy i operatora, którym obecnie jest Fred. Olsen Cruise Lines, jednostka została przedłużona o 30 metrów w hamburskiej stoczni Blohm+Voss.
Krótko po przebudowie, w styczniu 2009 r., statek płynąc w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych w Zatoce Biskajskiej, przebijał się przez 15-metrowe fale przy wietrze wiejącym z prędkością 97 km/h. Wówczas na skutek odniesionych obrażeń, dwóch pasażerów trafiło do szpitala w Hiszpanii.
„Balmoral” został wyczarterowany przez Milesa Morgan Travel, aby podążyć trasą słynnego Titanica i zatrzymać się dokładnie w miejscu, w którym spoczywa jego wrak, aby w ten symboliczny sposób uczcić 100. rocznicę zatonięcia legendarnej jednostki.
8 kwietnia 2012 roku, „Balmoral” wypłynął z Southampton, minął Cherbourg, a następnie Cobh, który był ostatnim portem, do którego zawinął Titanic przed wyruszeniem na Atlantyk.
14 kwietnia 2012 o godzinie 23:00 „Balmoral” dotarł na miejsce, gdzie spoczywa wrak Titanica. Na pokładzie odbyła się uroczystość żałobna, której kulminacją było wyrzucenie za burtę trzech wieńców kwiatów. „Balmoral” pozostał na miejscu przez noc, a następnie wczesnym rankiem wyruszył w rejs aby dotrzeć do zamierzonego celu Titanica, jakim był Nowy Jork.
„Balmoral” podstawowe dane techniczne:
Długość całkowita: 217,91 m
Szerokość: 28,21 m
Zanurzenie: 7,25 m
Liczba pokładów dostępnych dla pasażerów: 10
Prędkość: 15,5 węzła
Liczba pasażerów: 1325
Liczba członków załogi: 530
Bandera: Wyspy Bahama
„Balmoral” nr 2 (a właściwie to chyba nr 1, bo został wybudowany wcześniej)
W Wielkiej Brytanii zarejestrowany jest bardzo ciekawa jednostka o nazwie „Balmoral”. To zabytkowy statek wycieczkowy należący do organizacji charytatywnej MV Balmoral Fund Ltd. Jej głównym obszarem działania jest Kanał Bristolski, chociaż organizuje również jednodniowe wycieczki do innych części Wielkiej Brytanii. Balmoral jest wpisany do brytyjskiego rejestru statków historycznych.
Statek zbudowano jako prom do przewozu samochodów w 1949 roku. Jednostka mogła jednorazowo transportować 10 aut. Od 1980 roku prom był już wyłącznie jednostką wycieczkową na Kanale Bristolskim. Później statek miał być pływającą restauracją w Dundee, ale biznes się nie udał i jednostkę wystawiono na sprzedaż.
Statek kupiła firma Waverley Steam Navigation Co., która poddała jednostkę gruntownej przebudowie. Pokład samochodowy został zlikwidowany, a w jego miejsce powstał salon jadalny. W 1986 roku „Balmoral” wrócił na Kanał Bristolski i od tego czasu obsługuje wycieczki.
Statek może jednorazowo pomieścić 800 pasażerów. Na pokładzie jest samoobsługowa restauracja, dwa bary, ogrzewana sala obserwacyjna oraz sklep z pamiątkami.
W roku 2017 roku podano do wiadomości, że statek nie będzie pływał ponieważ wymaga poważnych prac związanych z poszyciem kadłuba.
Podstawowe dane techniczne:
Długość całkowita: 62,03 m
Szerokość: 9,75 m
Zanurzenie: 2,71 m
Liczba pokładów: 4
Tekst: Wojciech Sobecki, fot. wikipedia