WARSZAWA: 22:44 | LONDYN 20:44 | NEW YORK 15:44 | TOKIO 05:44

W Trójmieście powstanie gazoport?

Dodano: 20 lis 2015, 9:12

18 listopada w trakcie exposé, Beata Szydło zapowiedziała, że nad Zatoką Gdańską może powstać drugi gazoport.
Szefowa rządu w Sejmie zapowiedziała rozbudowę gazoportu w Świnoujściu i możliwość budowy kolejnego obiektu w okolicy Trójmiasta. Inwestycja miałaby w większym stopniu uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu. Terminal gazowy w Świnoujściu jest przygotowywany do przyjęcia pierwszych dostaw. Budowa zakończyła się w tym roku. Za poprzednich rządów PiS pod uwagę brana była także lokalizacja w Trójmieście.
Nie wiadomo, jeśli gazoport na Pomorzu będzie budowany, czy miałby być podobny do tego w Świnoujściu, czy raczej mieć charakter terminalu pływającego.
O planach terminalu na Zatoce Gdańskiej mówi się od kilku lat. Już siedem lat temu pojawiały się dość konkretne informacje na temat inwestycji. Gazoport – pływające stanowisko rozładunku tankowców – miałby być połączony z podziemnymi magazynami powstającymi w złożach soli na terenie gminy Kosakowo oraz z krajowym systemem przesyłu tego paliwa. Planowana inwestycja będzie obejmować budowę podmorskiego i lądowego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji PMG Kosakowo – Gdańsk o łącznej długości około 56,5 km.
Inwestorem przedsięwzięcia ma być Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Firma rozpoczęła już badania dna morskiego. Nie wiadomo, kiedy i czy budowa mogłaby się zacząć. Projekt pływającego gazoportu na razie znajduje się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Źródło: Dziennik Bałtycki
9d2c943ba7

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-10-03

1 EUR - 4,8272 1 USD - 4,9207
1 CHF - 4,9806 1 GBP - 5,5155

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin