WARSZAWA: 22:52 | LONDYN 20:52 | NEW YORK 15:52 | TOKIO 05:52

Wicepremier Piechociński: Chcemy nadać nowy impuls polsko-fińskim relacjom gospodarczym

Dodano: 01 kw. 2015, 10:21

– Polskę i Finlandię, naszego ważnego partnera handlowego i inwestycyjnego, łączy nie tylko wspólne sąsiedztwo, doświadczenia i przynależność do regionu Morza Bałtyckiego, ale także wspólne wartości oraz współpraca regionów i samorządów gospodarczych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas polsko-fińskiego seminarium „Finlandia – stabilny partner biznesowy dla Polski”. Spotkanie odbyło się 31 marca 2015 r. w Warszawie.
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że fińskie firmy dostrzegają możliwości, jakie wynikają z lokowania inwestycji w Polsce. – Zarejestrowanych jest w naszym kraju blisko 200 przedsiębiorstw z udziałem kapitału fińskiego. Łącznie wartość inwestycji fińskich w Polsce na koniec 2013 r. osiągnęła poziom prawie 2 mld euro – poinformował. – Znaczna część kapitału pochodzącego z Finlandii lokowana była dotychczas w przemyśle papierniczym i energetyce, a także w produkcji przemysłowej i usługach. Liczymy na to, że coraz więcej fińskich firm dostrzeże możliwości współpracy z polskimi partnerami w dziedzinie nowych technologii cyfrowych i ochronie środowiska – dodał.
Szef resortu gospodarki podkreślił, że Polska z uwagą i szacunkiem przygląda się osiągnięciom i rozwojowi społeczno-gospodarczemu krajów północy. – Finlandia pokazała, jak z państwa leżącego w oddaleniu od centrum Europy, uczynić kraj dobrze prosperujący i zaawansowany technologicznie – powiedział. – Wiele fińskich firm to czołowe, światowe marki. Cieszę się, że znajdują one w Polsce partnera do dalszego rozwoju – dodał.

***

W wydarzeniu organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Konfederację Lewiatan, Konfederację Fińskiego Przemysłu EK oraz Team Finland – Ambasadę Finlandii i Finpro udział wzięli również Prezydent RP Bronisław Komorowski, Prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö oraz Minister Gospodarki Finlandii Jan Vapaavuori.
20150331_Finlandia_2
20150331_Finlandia_920150331_Finlandia_4
Źródło: Ministerstwo Gospodarki