WARSZAWA: 02:54 | LONDYN 00:54 | NEW YORK 19:54 | TOKIO 09:54

Windar Renovables wybuduje w szczecińskim porcie fabrykę elementów turbin wiatrowych

Dodano: 22 sty 2024, 10:17

W szczecińskim porcie powstanie fabryka, w której budowane będą elementy konstrukcji (wieże oraz fundamenty) turbin wiatrowych dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Umowę w tej sprawie podpisał Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz hiszpańska firma Windar Renovables. Wartość inwestycji wynosi 70 mln euro.

Zakład produkcyjny powstanie na 17-hektarowej działce, położonej na terenie portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego. Docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.
Windar Renovables działa w Polsce przez spółkę zależną Windar Polska spółka z o.o. Umowę przedwstępną kontrahenci podpisali w październiku ubiegłego roku, teraz przyszedł czas podpisania umowy ostatecznej na 30-letnią dzierżawę portowych terenów, na których powstanie zakład produkcyjny.
– To jest dla nas bardzo ważny moment, przekazujemy w 30-letnią dzierżawę 17 hektarów terenów w rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu. Elementy produkowanych tutaj turbin będą stąd trafiać nie tylko na Bałtyk, ale także do farm wiatrowych Morza Północnego. Wytwarzane elementy będą dostarczane do odbiorców drogą morską. Szczecin i nasz region stają się hubem przemysłu offshore na Pomorzu i w tej części Europy – powiedział Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Prezes Windar Renovables Orlando Alonso podczas uroczystości podpisania umowy podkreślił, że w 2026 roku na terenie szczecińskiego portu produkowane będą największe elementy morskich turbin wiatrowych i będzie to absolutny technologiczny top w branży offshore.
Hiszpańska grupa Windar Renovables zatrudnia w sumie 1700 pracowników. Obecna jest w Hiszpanii, Francji, Indiach, Brazylii, Meksyku, a ostatnio także w Polsce.
Pomimo tego, że jesteśmy firmą zagraniczną, już czujemy się częścią Polski. Nie zawiedziemy waszego zaufania – zapewniał, podpisując umowę, Orlando Alonso.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin