WARSZAWA: 14:21 | LONDYN 12:21 | NEW YORK 07:21 | TOKIO 21:21

Wizyta chińskich okrętów w Gdyni

Dodano: 07 paź 2015, 21:18

Po raz pierwszy w historii w środę 7 października do polskiego portu weszły okręty Marynarki Wojennej Chin. W Gdyni zacumowały trzy jednostki 152. Okrętowej Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej : niszczyciel rakietowy „Jinan”, fregata rakietowa „Yiyang” oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu”.
Zgodnie z morskim ceremoniałem na Zatoce Gdańskiej na ich powitanie wyszedł ORP „Kaszub”, korweta do zwalczania okrętów podwodnych, i w jego asyście chińskie okręty udały się do portu, gdzie zacumowały przy Nabrzeżu Francuskim przy kapitanacie Portu Gdynia.
Zespół okrętów z Chin pod dowództwem kontradmirała Jianxun Wang, przywitał Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Marian Ambroziak oraz Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Mordel. Ten ostatni pełni rolę gospodarza wizyty. Podczas oficjalnej ceremonii powitania, zostały odegrane hymny obu państw z jednoczesnym podniesieniem flag narodowych na maszt. Wojskową asystę honorową stanowiła Kompania Reprezentacyjna MW. Przedstawiciele Polskiej Marynarki Wojennej, w ramach oficjalnych uroczystości, złożyli wizytę na pokładzie chińskiego niszczyciela. W tym czasie do portu weszły pozostałe dwie jednostki. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, niszczyciel rakietowy „Jinan” został udostępniony do zwiedzania przez społeczność chińską mieszkającą w Polsce oraz przedstawicieli akredytowanych mediów, natomiast w sobotę okręty będą mogli zwiedzać także mieszkańcy Wybrzeża.
W godzinach popołudniowych delegacje Polski oraz Chińskiej Republiki Ludowej złożyły wieńce przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W czwartek na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy polskimi i chińskimi marynarzami, a w piątek – mecz rewanżowy. Również tego samego dnia, o godz. 12:00, na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, odbędą się zawody wioślarskie. 
Kurtuazyjna wizyta zakończy się w niedzielę 11 października.  O godzinie 10:00, okręty Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej opuszczą port w Gdyni i udadzą się w dalszy 5-miesięczny rejs do innych portów świata.
Chiny-1
Foto: mat. pras. 3 Flotylli Okrętów MW, fot. M. Kluczyński