WARSZAWA: 00:27 | LONDYN 22:27 | NEW YORK 17:27 | TOKIO 07:27

Wizyta Premiera Flandrii w Porcie Gdańsk

Dodano: 19 mar 2015, 14:29

W dniu 18 marca br. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA miał zaszczyt gościć Ministra – Prezydenta Regionu Flamandzkiego (Premiera Flandrii) pana Geert’a Bourgeois przebywającego w Gdańsku z oficjalną wizytą z okazji odbywającego się w dniach 14-21 marca „Tygodnia Flamandzkiego”. Ministrowi, podczas wizyty w porcie towarzyszył Yvens Wantens – Generalny Przedstawiciel Rządu Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz Hendrik Theunissen – Zastępca Szefa Gabinetu Ministra.
Obchody „Tygodnia Flamandzkiego” zorganizowane w duchu hanzeatyckich tradycji łączących Flandrię I Polskę, zdominowane zostały przez trzy zasadnicze zagadnienia: współpracę morską, rozwój miast oraz ochronę dziedzictwa.
Z myślą o pierwszym z nich, Minister-Prezydent postanowił złożyć wizytę w Gdańskim Porcie, gdzie w towarzystwie Prezes ZMPG SA – Doroty Raben, Wiceprezydenta Miasta Gdańska – Andrzeja Bojanowskiego oraz byłego Ambasadora RP w Królestwie Belgii, Członka Rady Nadzorczej spółki Port Północny Sp. z o.o. – Sławomira Czarlewskiego, podczas 1,5 godzinnego rejsu po akwenach Portu Wewnętrznego oraz Zewnętrznego, zapoznał się z potencjałem Portu Gdańsk, jego planami rozwojowymi i perspektywami na przyszłość.
Wizyta Ministra-Prezydenta była również okazją do omówienia możliwości współpracy pomiędzy Portem Gdańsk a portami Regionu Flamandzkiego, których korzenie ścisłej hanzeatyckiej kooperacji sięgają aż okresu średniowiecza.
Podjęcie Ministra-Prezydenta było zarazem pierwszym z dwóch przewidywanych spotkań z przedstawicielami delegacji belgijskich zaplanowanych w Porcie Gdańsk podczas obchodów Tygodnia Flamandzkiego.