WARSZAWA: 13:09 | LONDYN 11:09 | NEW YORK 06:09 | TOKIO 20:09

Wodór paliwem przyszłości?

Dodano: 27 kw. 2021, 10:03

Shell, niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne RWE oraz holenderscy i niemieccy operatorzy sieci gazowych, Gasunie i Gascade, podpisali deklarację zamiaru dalszej intensyfikacji współpracy przy projekcie rurociągu do transportu wodoru z Morza Północnego bezpośrednio na kontynent.
Projekt jest częścią inicjatywy AquaVentus, która zakłada zainstalowanie 10 GW mocy elektrolizy do produkcji wodoru z morskiej elektrowni wiatrowej w pobliżu znajdującej się na Morzu Północnym niemieckiej wyspy Helgoland.
Rurociąg AquaDuctus to projekt pierwszego niemieckiego rurociągu podmorskiego do transportu wodoru. Po zakończeniu budowy elektrowni AquaDuctus będzie transportował do 1 mln ton wodoru rocznie.
Uważa się, że rurociąg zapewni wyraźne korzyści ekonomiczne w porównaniu z transportem energii elektrycznej wytwarzanej na morzu, ponieważ jego powstanie zastąpiłoby budowę pięciu systemów przesyłowych prądu stałego wysokiego napięcia.
Obecnie w projekcie AquaVentus bierze udział 48 firm, instytucji badawczych i organizacji. Zakłada się, że wodór mógłby popłynąć rurociągiem w roku 2035.
Wodór, który jest najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie i jednym z najczęściej spotykanych pierwiastków na Ziemi budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Wiele firm analizuje obecnie możliwość wykorzystania wodoru jako ekologicznego i taniego paliwa do napędu statków.

Fot. RWE

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin