Dodano: 03 cze 2015, 22:40
Ponad 40 załóg okrętów, samolotów i śmigłowców z 17 krajów NATO zawinie w czwartek do Gdyni, by wziąć udział w największych w tym roku ćwiczeniach BALTOPS 2015. Łącznie uczestniczyć w nich będzie około 4500 żołnierzy. Prócz jednostek z krajów europejskich przypłyną również okręty z Kanady, USA i Turcji. Okręty zacumują przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni. W 1993 roku formuła ćwiczeń została rozszerzona o państwa bloku wschodniego w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Polska uczestniczy w takich ćwiczeniach po raz 23.
Jak informuje na swej stronie internetowej 3. Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej ćwiczenie BALTOPS 2015 podzielone jest na trzy etapy: – faza portowa: 04-07.06.2015 r. (Gdynia); – faza zasadnicza: 08-19.06.2015 r. (działania morskie na poligonach Bałtyku południowego, morsko-lądowa część na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce oraz w przestrzeni powietrznej południowego Bałtyku. Okręty przećwiczą wówczas prowadzenie międzynarodowej operacji pokojowej w sytuacji narastającego kryzysu); – faza końcowa: 20-21.06.2015 r. (omówienie ćwiczenia w Kilonii, Niemcy).
W trakcie ćwiczenia na morzu operować będzie 47 okrętów, w tym dwa Stałe Zespoły NATO. Uzupełniać je będzie będzie 49 samolotów i śmigłowców, w tym między innymi amerykańskie bombowce strategiczne B-52, samoloty AWACS, morskie samoloty patrolowe, samoloty odrzutowe i śmigłowce.
Kpt. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3. Flotylli Okrętów podkreśla, że nigdy dotąd Gdynia nie gościła tak dużej armady, co „stanowi dla nas spore wyzwanie logistyczne. W 2012 roku było ich o 10 mniej . 6-7 czerwca wybrane okręty, cumujące w Basenie Prezydenta, będą udostępnione do zwiedzania. O godzinach zwiedzania decydują dowódcy jednostek. Ale bez względu na ich decyzję można podejść pod samą burtę okrętów – w godz. 9.00 – 20.00 brama Dalmoru zostanie otwarta. Umożliwi to przejście na Nabrzeże Kutrowe, Prezydenta i Pirs nr 1.”
Do jednych z najbardziej interesujących jednostek należy USS John Dunham, który odwiedzi Gdynię po raz drugi w ciągu ośmiu tygodni. Okręt pojawił się w Polsce po raz pierwszy na początku maja. Jest to jedna z najnowocześniejszych jednostek amerykańskich. Została zwodowana w 2010 roku. Jest wyposażona w śmigłowce morskie SH-60 SeaHawk, pociski rakietowe ziemia- powietrze SM-2 oraz rakiety Tomahawk. USS Dunham przypłynął wówczas do Polski w ramach operacji Atlantic Resolve.
Natomiast po raz pierwszy w historii do portu w Gdyni wejdą dwa stałe Zespoły NATO – „drugi” zespół fregat i niszczycieli – SNMG2 i zespół przeciwminowy SNMCMG1, w którego składzie od lutego br. operuje polski niszczyciel min ORP „Mewa”.