WARSZAWA: 11:59 | LONDYN 09:59 | NEW YORK 04:59 | TOKIO 18:59

Wracamy do żaglowców?

Dodano: 16 lut 2022, 10:16

W 2010 roku bracia Olivier i Jacques Barreau rozpoczęli realizację pomysłu, którego celem był komercyjny transport towarów statkiem żaglowym. Nową jednostkę określono mianem żaglówki cargo (cargo sailboat). Od 2020 „Grain de Sail” z sukcesem transportuje towary przez Atlantyk. Jest to pierwsza na świecie nowoczesna żaglówka towarowa.
Teraz bracia planują pozyskanie większego żaglowca, który zbuduje francuska firma Piriou Shipyard w swojej stoczni w Wietnamie. System ożaglowania dostarczy Lorima. Powierzchnia żagli wyniesie 1170 m². Na pokładzie przewidziano miejsca dla dziewięcioosobowej załogi.
Jednostka o nazwie „Grain de Sail 2” będzie miała 52 metry długości i ładowność 350 ton (pierwszy żaglowiec miał 24 metry długości i ładowność 50 ton).

„Grain de Sail 2” zostanie zarejestrowana pod banderą francuską, jego portem macierzystym będzie St. Malo.
Żaglowiec będzie przewoził ładunki z Francji i Europy do Stanów Zjednoczonych, a w rejsach powrotnych surowce z Ameryki Południowej i Środkowej do Francji.
Jednostka umożliwi transport 238 palet załadowanych na dwóch poziomach w dwóch ładowniach, 18 m sześć ładunków płynnych w zbiorniku oraz 5 m sześć płynu w beczkach. W zależności od warunków pogodowych „Grain de Sail 2” będzie w stanie pokonać Atlantyk w czasie około dwóch tygodni.
„Grain de Sail 2” wejdzie do eksploatacji w 2023 roku. Koszt budowy nie został oficjalnie ujawniony, ale szacuje się, że wynosi on ok. 10 mln euro.
Transport żaglowy zyskuje coraz większą popularność. Wiele firm chcąc pokazać klientom swoje zaangażowanie w ochronę środowiska decyduje się na budowę jednostek żaglowych, które oczywiście nie zastąpią wielkich masowców czy kontenerowców, ale z pewnością podnoszą prestiż marki i są ważnym sygnałem dla klientów.
Na budowę żaglowców przeznaczonych do transportu towarów zdecydowały się między innymi takie firmy jak producent opon Michelin, koncern samochodowy Renault i jeden z najbardziej szanowanych na świecie producentów koniaku firma, Hennessy.

Grand de Sail

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin