WARSZAWA: 01:59 | LONDYN 23:59 | NEW YORK 18:59 | TOKIO 08:59

Wycieczkowiec „Albatros” zacumował w szczecińskim porcie (zdjęcia)

Dodano: 08 cze 2017, 9:45

8 czerwca o przy nabrzeżu Polskim szczecińskiego portu zacumował drugi z czterech spodziewanych w tym sezonie pełnomorskich cruiserów -Albatros.
Nie jest to pierwsza wizyta tej jednostki w stolicy Pomorza Zachodniego, wcześniej ALBATROS odwiedził Szczecin w lipcu 2012 roku.
Armatorem jednostki jest niemiecka firma Phoenix Reisen. Statek został zbudowany w 1973 roku w stoczni w Helsinkach, ma więc za sobą 44 lata morskiej służby.
Albatros może jednorazowo zabrać na pokład ponad 800 pasażerów. Wcześniej jednostka nosiła nazwy: „Royal Viking Sea”, „Royal Odyssey”, „Norwegian Star”, „Norwegian Star 1”, „Crown”. Od 2004 roku pływa pod nazwą ALBATROS. Ciekawostką jest fakt, że albatros, od którego nazwę wziął statek, należy do najdłużej żyjących ptaków. Osobniki tego gatunku dożywają 50 lat. Jeśli więc statek chce dorównać swojemu długowiecznemu patronowi, którego nazwę z dumą prezentuje na burcie, to powinien popływać jeszcze przez kilka lat. I jeszcze jedna ciekawostka: operator jednostki nazywa swoje statki pierwszą literą alfabetu. Pozostałe nazywają się „Amadea” (była w Szczecinie w 2011 roku) i „Artania”.
Kilka dni temu -5 czerwca, Szczecin odwiedziła Astoria rozpoczynając sezon zawinięć pełnomorskich cruiserów. Jest to najstarszy (71-letni!) wycieczkowiec, który wciąż pływa po morzach i oceanach świata. Statek pływa pod banderą portugalską.
Kolejny pełnomorski wycieczkowiec pojawi się w Szczecinie 5 lipca. Będzie to należąca do znanej grupy armatorskiej Fred Olsen Lines jednostka Braemar, która zacumuje przy nabrzeżu pasażerskim u stóp Wałów Chrobrego.

Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-28

1 EUR - 4,3116 1 USD - 3,9922
1 CHF - 4,5292 1 GBP - 5,0404

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin