WARSZAWA: 14:14 | LONDYN 12:14 | NEW YORK 07:14 | TOKIO 21:14

Zmiany w Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Dodano: 08 lut 2016, 19:41

Teresa Kamińska została dziś (8 lutego) odwołana z funkcji Prezesa Zarządu
Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którą pełniła od 2007 roku. Jej miejsce zajęła Aleksandra Helena Jankowska była wicewojewoda pomorska i była radna PiS z Sopotu. Również dotychczasowego wiceprezesa PSSE Józefa Belę zastąpił Andrzej Janusz Marszk – czytamy na stronie internetowej Strefy. Decyzje podjęto na dzisiejszym Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników PSSE Sp. z o.o.
Aleksandra Helena Jankowska jest absolwentką Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 2007 roku była wicewojewodą pomorskim, a przez kilka lat – radną PiS w Sopocie. startowała też na prezydenta tego miasta. Była jednym z „aniołków” Jarosława Kaczyńskiego przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku. Natomiast Andrzej Janusz Marszk jest synem Franciszka Marszka byłego radnego pomorskiego z Samoobrony. Sam też startował na radnego powiatu kartuskiego, ale z ramienia KWW Checz. Prowadzi działalność gospodarczą związaną z usługami finansowymi. 
Teresa Kamińska była pracownikiem naukowym w olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej. Pełniła różne funkcje w ochronie zdrowia NSZZ „Solidarność” , a potem w rządzie Jerzego Buzka, m.in. jako szefowa doradców premiera. W ciągu 9. lat kierowania PSSE doprowadziła do rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego, który wspiera współpracę świata nauki i biznesu oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. stosowanie innowacyjnych rozwiązań. Cieniem na tej inwestycji kładzie się zarzut, że T. Kamińska miała umożliwić w 2009 roku spółce, której współwłaścicielem jest jej syn, zdobycie intratnego zlecenia na prowadzenie Wirtualnego Biura w tym Parku. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w raporcie z października 2015 roku uznał, że całe dofinansowanie tego projektu z funduszy unijnych „jest skażone nadużyciami i nieprawidłowościami, a wobec tego winno być uznane za niekwalifikujące się” – cytuje trójmiasto.pl. Parkowi grozi zwrot całej dotacji rzędu 4,5 mln zł.
Natomiast za sukces Teresy Kamińskiej należy uznać Bałtycki Port Nowych Technologii, czyli miejsce kreowania innowacji i transferu wiedzy na zrewitalizowanych terenach po upadłej Stoczni Gdynia. Jeszcze niedawno była już pani prezes zapowiadała podobny projekt rewitalizacyjny na zakupionych od Stoczni Gdańsk S.A. terenach Wyspy Ostrów.
Gdaski_Park_Naukowo-Technologiczny2_-_Kopia
Fot. PSSE