WARSZAWA: 21:55 | LONDYN 19:55 | NEW YORK 14:55 | TOKIO 04:55

Zourite (ośmiorniczka) gotowa do wyjścia w morze (zdjęcia)

Dodano: 25 mar 2016, 0:10

Zourite to w języku ludów jednej z wysp Oceanu Indyjskiego nazwa ośmiorniczki, a obecnie także nazwa jedynej w swoim rodzaju w Europie i chyba na świecie specjalistycznej jednostki zbudowanej w ciągu 13 miesięcy w gdyńskiej Stoczni Crist. W czwartek (24 03) odbyła się tam uroczystość przekazania francuskiemu armatorowi samo podnośnej barki NB105 przeznaczonej do budowy najdłuższego francuskiego wiaduktu morskiego budowanego na Oceanie Indyjskim wokół malowniczej wyspy La Reunion położonej 700 km na wschód od Madagaskaru. Ponieważ tamtejsza autostrada przebiega wzdłuż wyspy na terenach ulegających dużej erozji, postanowiono jej fragment wybudować na wiadukcie posadowionym na specjalnych podporach wbitych w morskie dno. W efekcie część autostrady przebiegać będzie na wysokości 30 m nad poziomem morza. Długość tego przybrzeżnego wiaduktu (Viaduc du Littoral) wyniesie 5,4 km.
Pierwsze cięcie blach nastąpiło 2 lutego ubiegłego roku, a już 24 marca bieżącego roku barka została przekazana armatorowi Bouygues Travaux Publics S.A., którego szef podczas uroczystości dziękował stoczniowcom za dobrze wykonaną pracę. Jest to jednostka zrealizowana „pod klucz”, czyli całkowicie wyposażona w systemy i urządzenia, pozwalające na wykonywanie zadań na morzu.
To na wskroś unikatowa jednostka. Jej wymiary: 107 x 44 x 7 metrów to tyle, co cztery korty tenisowe. Do jej budowy użyto 6800 ton stali, a więc tyle ile waży 1360 dorosłych słoni – powiedziała w swym przemówieniu prezes Zarządu Stoczni Crist, a zużytymi 20 tys. km drutu spawalniczego można by 5,7 razy opasać granice Polski. Barka jest wyposażona w dwie suwnice bramowe, z których każda ma rozpiętość 30 m i może podnosić ciężary 2400 ton. Jest to obecnie największy zestaw suwnic zainstalowany na statku morskim. Cała barka będzie podtrzymywana przez osiem nóg typu jack-up o długości 55 m i średnicy 3 m, które mogą ją unieść na wysokość 14 metrów ponad poziom morza.
Jednostka wkrótce zostanie przetransportowana na miejsce pracy na pokładzie specjalistycznego statku, dokąd dotrze w ciągu dwóch miesięcy.
Zourite_1
Zourite_2
Zourite_3
Zourite_4
Zourite_5
Zourite_6
Zourite_7
Zourite_8
Zourite_9
Zourite_10